Maltańczyki to niewielkich rozmiarów (20-25 cm, ważą 3-5 kg) białe pieski o pogodnym usposobieniu, które towarzyszą ludzkości już od czasów starożytnych. Należą do grupy psów towarzyszących, są chętne do kontaktów z ludźmi i pozytywnie do nich nastawione, dzięki czemu chętnie się uczą i są łatwe do ułożenia i posłuszne.
Chcąc zdecydować się na posiadanie niewielkiego, wesołego towarzysza warto wiedzieć wszystko o maltańczykach. Są to pieski, które nadają się do większości domów i nie sprawiają większych problemów, warto jednak powiedzieć, że czasami zapadają na choroby uszu i zębów.

 

Ze względu na zdarzające się stosunkowo często alergie pokarmowe mogą wymagać specjalnej karmy. Od czasu do czasu potrzebują też zabiegów pielęgnacyjnych ze względu na swój długi włos, którego zaletą jest jednak fakt, że niemal wcale nie jest gubiony.
Maltańczyki towarzyszą ludziom od wieków i świetnie w roli towarzysza się sprawdzają. Są łagodne w stosunku do dzieci, należy jednak być ostrożnym w obecności dzieci małych-nie wiedząc jak się ze zwierzakiem obchodzić mogłyby niechcący zrobić krzywdę filigranowemu pieskowi.