Styl skandynawski w dekoracji towarzyszy nam już od kilku lat i wciąż cieszy się ogromną popularnością. Charakteryzuje się prostotą, minimalizmem i mnogością naturalnych materiałów. Jeśli chcesz urządzić swój salon w tym stylu i szukasz inspiracji, to ten artykuł jest dla Ciebie!

  1. Kolorystyka

Jednym z najważniejszych elementów stylu skandynawskiego jest kolorystyka. W salonie powinno być jasno i przestronnie, dlatego najlepiej zdecydować się na białe lub jasne ściany. Kolorowe dodatki zostawmy na później. To, co ważne, to połączenie jasnych barw z ciepłymi odcieniami drewna.

  1. Meble i dodatki

Styl skandynawski to minimalizm. Zatem najlepiej wybrać meble proste w formie i z jasnego drewna. Kształty powinny być proste, pozbawione zbędnych zdobień. Poza prostotą i funkcjonalnością, warto też postawić na przytulność. Miękkie rogi kanap i foteli lub puchate poduszki wprowadzą ciepło i komfort do salonu.

  1. Detale

Salon w stylu skandynawskim to także elementy dekoracyjne, które są równie ważne jak meble. Dlatego warto zainwestować w detale takie jak: poduszki w jasnych odcieniach, wełniane pledy, miękkie dywany czy zastawa stołowa z naturalnych materiałów jak glina czy ceramika. Ścianę za sofą lub łóżkiem można ozdobić wielką mapą, a na podłodze umieścić naturalne kamienie lub kawałki drewna.

  1. Oświetlenie

W salonie musi być jasno i przestronnie, dlatego najlepiej wybrać naturalne źródła światła. Najlepszym sposobem na to jest ustawienie mebli w pobliżu okien. Warto też postawić na stylowe lampy wiszące lub stojące. W salonie najlepiej wybrać lampy w jasnych, matowych odcieniach, które nie rzucają ostrych cieni.

  1. Rośliny

W stylu skandynawskim nie może zabraknąć roślin. Ich naturalność i kolory wprowadzą do wnętrza przyjemne wibracje. Można postawić na delikatne, zwiewne gałęzie, jak np. eukaliptus, lub mocne, soczyste liście i kwiaty. Rośliny najlepiej umieścić w naturalnych doniczkach lub w starych ramach, które można przerobić na półki.

Podsumowując, urządzając salon w stylu skandynawskim należy pamiętać o prostocie i minimalizmie. Najważniejsze jest połączenie naturalnych materiałów, prostych kształtów i jasnych barw. Drobne detale, rośliny i elementy dekoracyjne dodają salonowi przytulności i harmonii. Oświetlenie powinno być naturalne, a meble i dodatki proste, pozbawione zbędnych zdobień. Jednym słowem: less is more!