CUDZYMY SIĘ PRZYRODY

Współczesny tryb życia zmusza nas do ciągłego biegu, natłoku obowiązków i braku czasu dla siebie. Często w takiej sytuacji pragniemy zaczerpnąć oddechu i złapać chwilę wytchnienia. Odpowiedzią na te potrzeby może być własny ogród. Projektowanie przestrzeni rekreacyjnej pozwala na relaks, wyciszenie i oderwanie się od codziennego zgiełku.

ZACZYNAMY OD PLANU

Przed przystąpieniem do realizacji projektu ogrodu należy dokładnie przemyśleć jego funkcje i przeznaczenie. Czy ma służyć rekreacji, wypoczynkowi, czy maybe jest to miejsce do uprawy warzyw i ziół? W zależności od odpowiedzi na te pytania można dobrać odpowiednie rośliny, akcesoria i aranżacje.

Dlatego przy projektowaniu należy zwrócić szczególną uwagę na:

 1. PRAKTYCZNE ROZWIĄZANIA –
  Garden party wśród sadzonek truskawek to nie najlepszy pomysł. Na pewno przed projektowaniem warto przejść po wybranej działce lub ogrodzie i zobaczyć, jakie ukształtowanie ma teren, jakie jest nasłonecznienie i wilgotność gleby. Na tej podstawie można wybrać wygodne i praktyczne rozwiązania, takie jak altany, pergole, czy ekspozytory na rośliny.

 2. BLISKI KONTAKT Z PRZYRODĄ –
  Atrakcyjną alternatywą dla altan i pergoli są drzewa i krzewy, które tworzą naturalne zadaszenia. Dobrym pomysłem jest postawienie huśtawki pomiędzy drzewami, dzięki czemu można w ciszy i spokoju oddać się lekturze lub prostemu lenistwu.

 3. OGRÓD W STYLIZACJI SKANDYNAWSKIEJ –
  Dla wielu osób styl skandynawski kojarzy się z surowością i minimalistyczną aranżacją wnętrz. Warto jednak zastanowić się, czy nie chcielibyśmy przenieść tej estetyki również na zewnątrz. Charakterystyczne dla skandynawskiego ogrodu są przede wszystkim naturalne materiały, takie jak drewno i kamień. Dobrym pomysłem będą także prostokątne kamienne elementy razem z wodną fontanną.

 4. OGRÓD DLA DZIECI –
  Dziecięce podwórko to marzenie każdego malucha. Projektując strefę dla dzieci warto dobrać do potrzeb pociech przede wszystkim wytrzymałe i bezpieczne urządzenia, takie jak huśtawki, zjeżdżalnie, czy place zabaw.

 5. STREFY KONCESYJNE –
  Ogród to także miejsce do grillowania i spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Aby ogród stał się idealnym miejscem do organizowania przyjęć warto wyposażyć go w strefę kuchenną, albo wieczorną. Dobre oświetlenie, meble i nastrojowe światło to elementy, które wpłyną na stworzenie letniego klimatu.

PODSUMOWANIE

Projektowanie ogrodu, chociaż wymaga sporo energii i zaangażowania, to może przejść pod swoje skrzydła i stworzyć przestrzeń idealną dla Twojego relaksu. Ważne, aby zagospodarowanie ogrodu odpowiadało naszym potrzebom i stylowi życia. W ten sposób możliwe jest stworzenie przestrzeni, która zaczarowuje i zaskakuje niejedną osobę.