Jeśli dopiero zaczynacie opiekować się swoimi pierwszymi drzewami osobowymi to warto zapoznać się z kilkoma zasadami opiekowania się nad tymi szczególnymi roślinami. Warto dowiedzieć się przede wszystkim na czym polega przycinanie koron drzewek. Jest to szczególny rodzaj pielęgnacji, jeśli oczywiście chcemy uzyskać rośliny o kształtne koronie A także wydające duże i zdrowe owoce. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie jak przycinać drzewka owocowe?

Przede wszystkim musimy sobie powiedzieć, że różne drzewka owocowe przycinać się w różnym czasie. Dla przykładu powiemy, że gruszek, jabłonie i śliwy możemy pielęgnować w ten sposób już w lutym, z kolei brzoskwinie i nektarynki lepiej przycinać trochę później, czyli w kwietniu, gdy już pojawia się pierwsze pąki. Natomiast jeśli chodzi o wiśnie, czereśnie czy też morele, to te drzewka najlepiej przycinać pod koniec lata, czyli już po owocowania. Z tego tez powodu biorąc się do tego rodzaju pielęgnacji zawsze sprawdzamy, jaki jest dogodny czas przycinania hodowanych przez nas drzewek.

 

Pamiętajmy również, że przycinanie drzewek owocowych ma na celu regulowanie kształtu korony drzewka, dlatego też starajmy się zawsze usuwać te gałęzie, które zabierają jej kształt, sprawiają, że korona jest zbyt gęsta lub po prostu są to tak zwane wilki czy poddziczałe gałęzie. W ten sposób sprawimy, że każda z pozostawionych gałęzi jest odpowiednio oświetlona. Pamiętajmy również żeby odpowiednio przycinać każdą z używanych gałęzi, to znaczy kilka milimetrów nad drugim pąkiem zbędnej gałęzi. Pamiętajmy również, żeby tego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne zawsze wykonywać czystymi i odpowiednio zaostrzonych narzędziami. W ten sposób unikniemy niebezpiecznych dla roślin chorób A także niepotrzebnego ranienia drzewka owocowego.

 

Mamy nadzieję, że teraz już wiecie jak przycinać drzewka owocowe żeby uzyskać jak najlepszy efekt zarówno pod względem kształtu korony rośliny, jak i wielkości owoców. W koncu jest to możliwe tylko dzięki właściwej opiece.