Rola oświetlenia w aranżacji wnętrza: jak stworzyć odpowiedni nastrój?

Światło to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego pomieszczenia. To ono pozwala nam cieszyć się pełnym komfortem i funkcjonalnością naszego mieszkania. Jednocześnie światło pełni również ważną rolę estetyczną w aranżacji wnętrza, dodając mu niepowtarzalnego charakteru.

  1. Rodzaje oświetlenia

Dobrze zaplanowane oświetlenie powinno składać się z trzech rodzajów:

  • oświetlenie ogólne – które ma na celu równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Można je uzyskać dzięki sufitowym lampom, kinkietom lub ustawionym na podłodze lampom.
  • oświetlenie punktowe – służące do wyróżniania konkretnych elementów w pomieszczeniu, takich jak obraz, rzeźba, mebel czy stylowy details.
  • oświetlenie rozproszone – które ma na celu stworzenie przyjemnego nastroju, wykorzystuje się je w zasadzie tylko wieczorem, kiedy chcemy wyciszyć się po ciężkim dniu, Przykładem mogą być lampki stojące lub lampki biurkowe
  1. Kolor i intensywność światła

Kolor i intensywność światła mają również ogromny wpływ na postrzeganie wnętrza. Jasne, zimne światło o barwie białej doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach biurowych czy w kuchni, gdzie potrzebujemy dobrego oświetlenia do pracy. Natomiast w sypialniach, pokojach gościnnych czy w salonie, najlepszym rozwiązaniem będzie ciepłe oświetlenie o barwie żółtej, które wprowadzi nieco romantycznego klimatu.

  1. Światło jako element dekoracyjny

Oświetlenie to również niebanalna opcja dekoracyjna. Aby uzyskać wyjątkowy efekt, warto zdecydować się na nietypowe kształty i wykończenia lamp, które staną się prawdziwą ozdobą wnętrza. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są lampy w stylu vintage, które dodadzą przylegającej do wnętrza ciepłej atmosfery, przypominając czasy z przeszłości.

  1. Ciekawe rozwiązania z oświetleniem

Pinterest pełen jest pomysłów, w jaki sposób można zastosować oświetlenie. Jednym z nich jest np. umieszczenie lampy pod stołem i uzyskanie ciekawego efektu podświetlenia, lub zamontowanie światełka wewnątrz szafy, które ułatwi nam wybieranie ubrań w ciemności. Różnego rodzaju lampki w słoikach czy koszykach również cieszą się niesłabnącą popularnością, a dodatkowo zapewniają nam wiele przytulnego klimatu.

  1. Podsumowanie

Jak możemy zauważyć światło wcale nie musi być jedynie funkcjonalnym elementem aranżacji wnętrza. To ono pozwala w dużym stopniu na dopasowanie wnętrza do naszego stylu życia i upodobań, a dodatkowo może stać się ciekawym elementem dekoracyjnym. Dlatego zanim zdecydujemy się na sposób oświetlenia, powinniśmy dokładnie przemyśleć nasze potrzeby i wybierać elementy, które będą nam służyć przez długie lata.