W trosce o zdrowie – jakie materiały wykończeniowe wybrać, by zminimalizować objawy alergii?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób boryka się z alergią. Szacuje się, że problem ten dotyka już około 30% populacji. Objawia się ona bardzo różnie – od łagodnych, sezonowych do bardzo silnych i uciążliwych. Wybierając odpowiednie materiały wykończeniowe, można zminimalizować objawy alergii oraz poprawić jakość życia. Oto kilka wskazówek, jakie materiały wybrać, by uniknąć chorób.

 1. Farby do ścian
  Jako alergik, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór farby do ścian. Zapachy i składniki chemiczne często przyczyniają się do naszych dolegliwości. Najlepsze farby to te na bazie naturalnych składników. Na rynku dostępne są farby akrylowe, wodorozpuszczalne, emulsyjne oraz organiczne. Wybierając farby, warto zwrócić uwagę również na oznaczenia “hypoalergic”. Zastosowane w tych produktach składniki zostały specjalnie dobrane, by minimalizować ryzyko powstawania alergii.

 2. Podłogi
  Kolejnym elementem wykończeniowym są podłogi. Wybierając je, powinniśmy postawić na materiały, które nie będą składały się z substancji szkodliwych, a jednocześnie będą łatwe w utrzymaniu i przyjazne dla alergików. Najlepsze są podłogi drewniane lub korkowe. Drewno doskonale sprawdza się w przypadku alergii na roztocza, gdyż jest materiałem antyalergicznym i zapewnia dobrą izolację. Kork natomiast, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i antygrzybicznym, minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii.

 3. Tapicerka meblowa
  Kolejnym elementem wykończeniowym, który warto dostosować do potrzeb alergików, jest tapicerka meblowa. Przede wszystkim warto zrezygnować z mebli tapicerowanych, zwłaszcza z tkanin syntetycznych. Takie materiały przyciągają pyłki i roztocza. Lepiej postawić na naturalne tkaniny, takie jak bawełna czy wełna. Warto również wybierać modele, które są łatwe w czyszczeniu oraz posiadają zdejmowane pokrowce.

 4. Zasłony
  Zasłony to kolejny element, który warto dostosować do potrzeb alergików. Najlepsze są zasłony wykonane z tkanin naturalnych, takich jak bawełna, len czy jedwab. Unikajmy syntetycznych materiałów, jak poliester. Pamiętajmy także, że zasłony powinny być regularnie prane, by pozbyć się z nich alergenów.

 5. Maty antypoślizgowe
  Maty antypoślizgowe czy dywany to elementy wystroju, które również powinniśmy dostosować do naszych potrzeb. Wybierając je, postawmy na materiały naturalne, takie jak wełna, zamiast syntetycznych tworzyw. Dokładne odkurzanie oraz pranie tych elementów wykończeniowych to niezbędne elementy dbania o zdrowie allergika.

Jeśli jesteśmy alergikami, warto pamiętać, że wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego też, zanim zainwestujemy w wystrój naszego mieszkania, warto dokładnie się zastanowić, które materiały będą dla nas najlepsze.