W dzisiejszych czasach bardzo popularne staje się projektowanie wnętrz w stylu retro. To styl, który czerpie inspiracje z przeszłości, a jednocześnie, dzięki nowoczesnym technologiom, można go dostosować do współczesnej rzeczywistości. W artykule omówimy, na czym polega styl retro oraz jakie elementy można wykorzystać przy projektowaniu wnętrz w tym stylu.

  1. Czym jest styl retro?

Styl retro to połączenie elementów charakterystycznych dla lat 50., 60. i 70. XX wieku. Wnętrza urządzone w tym stylu charakteryzują się przede wszystkim wyczuwalnym duchem tamtych czasów. Typowe dla tego stylu są meble z lekką linią, kolorowa tapicerka, a także stylowe dodatki takie jak lustra, zegary, czy lampki stołowe.

  1. Jakie elementy wykorzystać w projekcie?

Przy projektowaniu wnętrz w stylu retro warto pamiętać o kilku ważnych elementach:

  • Meble. Charakterystyczne dla stylu retro są meble z lekką linią i wyraźnie określonym kształtem. Najlepiej wybrać meble z naturalnego drewna, takie jak dębowe krzesła, lub kanapy z litego drewna. Klasyczne sofy czy szezlongi z ciężką ramą i bocznymi podłokietnikami będą idealnie pasowały do wnętrza projektowanego w stylu retro.

  • Kolorystyka. W stylu retro często dominują intensywne, mocne kolory takie jak pomarańcz, żółć czy granat. Kolorowe tapicerki i meble w stylu lat 60. to elementy charakterystyczne dla tego stylu. Warto pamiętać, żeby nie przesadzać z ilością kolorów – zazwyczaj jedna intensywna barwa plus kilka delikatniejszych dodatków to wystarczająca ilość kolorów w stylu retro.

  • Dodatki. Styl retro to nie tylko meble i kolory, ale także dodatki. Zegary stojące, lampy stołowe z kolorowym kloszem, odbicia z niestandardowych karniszy to elementy, które w prosty sposób wprowadzą do wnętrza retro-klimat.

  • Okładziny. W stylu retro często stosuje się okładziny z dzianiny, tapety w kwiaty i geometrię. Niekoniecznie muszą być to oryginalne wzory z tamtej epoki – często z powodzeniem stosuje się ich nowoczesne kopie.

  1. Jakie wnętrza się najlepiej nadają?

Styl retro idealnie pasuje do wnętrz urządzonych w stylu loftowym, skandynawskim czy minimalistycznym, ale nie tylko. Wszędzie tam gdzie chcemy wprowadzić więcej ciepła i przytulności, takie jak np. sypialnie, pokoje dziecięce czy salony, to styl retro świetnie się sprawdzi. Warto pamiętać, że w stylu retro warto zarówno urządzić całe pomieszczenie jak i wprowadzić pojedyncze, stylowe dodatki do już istniejącego wnętrza.

  1. Jak unikać kompromisów przy projektowaniu w stylu retro?

Warto pamiętać, aby przy projektowaniu wnętrz w stylu retro unikać przesadnej retro-kitsch niż wspieranym projektom. Zamiast wykorzystywać oryginalne meble z lat 50. i 60., warto postawić na ich nowoczesne kopie, dostępne zarówno w sieci, jak i u okolicznych producentów mebli. Docenimy to również przy ewentualnej renovacji pomieszczenia.

  1. Podsumowanie

Styl retro to ciekawa i modne rozwiązanie w projektowaniu wnętrz, a jednocześnie prawdziwy powrót do przeszłości. Warto jednak pamiętać o tym, żeby wykorzystywać jego elementy z umiarem i nie przesadzać z kolorami i dodatkami. Dzięki odpowiedniemu doborowi mebli i dodatków oraz kolorystyką, możemy stworzyć wspaniałe wnętrze, które zachęca do spędzania czasu w domu.