OGRZEWANIE NA PODCZERWIEŃ – EKONOMICZNE I EFEKTYWNE ROZWIĄZANIE GRZEWOCZE

Wraz z nadejściem zimy każdy z nas zaczyna myśleć o ogrzewaniu domu czy mieszkania. Najwięcej problemów stanowi to na pewno dla tych, którzy chcą ogrzać duże metraże, a jednocześnie nie chcą przepłacać. Na rynku dostępne są już różne sposoby na ogrzewanie, np. tradycyjne grzejniki, ogrzewanie podłogowe, czy piece typu koza. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest ogrzewanie na podczerwień. Czy warto zainwestować w tego rodzaju grzanie?

 1. O co chodzi w ogrzewaniu na podczerwień?
  Ogrzewanie na podczerwień polega na zamówieniu specjalnych folii, które rozgrzewają się dzięki falom podczerwieni. Folie te mogą być umieszczone pod podłogą, w ścianach, suficie, na oknach itd. Ogrzewanie podczerwienią jest bardzo bezpieczne i proste w użytkowaniu.

 2. Zalety ogrzewania na podczerwień
  Ogrzewanie na podczerwień posiada wiele zalet. Jest ekonomiczne – koszty ogrzewania w przypadku podczerwieni są o ponad połowę niższe niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Dzieje się tak dlatego, że folia podczerwień ogrzewa tylko powierzchnię, a nie całe pomieszczenie. Ogrzewanie na podczerwień jest także bardzo efektywne – pomieszczenia nagrzewają się o wiele szybciej, co przełoży się na czas i koszty. Inna zaleta to brak jakiegokolwiek hałasu podczas grzania i brak naprężeń w sieciach elektroenergetycznych.

 3. Koszty miesięczne ogrzewania na podczerwień
  Koszty ogrzewania na podczerwień są bardzo zróżnicowane, zależnie od wielu czynników tj. powierzchnia ogrzewanego pomieszczenia, miejsce montażu folii podczerwieni, cena energii elektrycznej, itd. Jednakże, jak już zostało powiedziane, koszty te są znacznie niższe niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego, a koszty inwestycyjne są stosunkowo niskie.

 4. Wady ogrzewania na podczerwień
  Nie jest łatwo wymienić wady tego rodzaju ogrzewania, ale jedną z większych wad może być koszt ewentualnej wymiany folii. Folia ta, co prawda, jest trwała i wytrzymała, ale wymiana jej może wiązać się z poważnymi kosztami. Inna wada to to, że folia może być niszczona np. w czasie układania podłogi. Takie uszkodzenia w wyniku prac remontowych mogą generować koszty.

Podsumowując, ogrzewanie na podczerwień to jedno z najnowszych rozwiązań w dziedzinie grzewczej, co wiąże się z pewnymi kosztami początkowymi. Jednakże, jak wykazały badania, koszty eksploatacji są znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych metod. Warto więc rozważyć takie rozwiązanie, kierując się jego ekonomiczną i efektywną stroną.